Викривлення постави – одна з найпоширеніших проблем зі здоров'ям у світі. Щоб зрозуміти, наскільки все серйозно, наведемо трохи статистики: 36% дітей, 41% підлітків та до 70% всього дорослого населення мають викривлення хребта або будь-які інші проблеми з поставою.
Перед тим, як розбиратися, чому це погано, давайте трохи поринемо в терміни.
Постава як термін – це звичне людині вертикальне становище тіла, яке обумовлюється трьома речами: збалансованим положенням скелету, м'язів та руховим шаблоном. Щоб постава була правильною, потрібно, щоб навантаження на хребет було розподілено максимально рівномірно. За коректність постави відповідає як хребетний стовп, так і м'язи навколо нього, які допомагають хребту триматися у правильному положенні.
Потрібно розуміти, що проблеми з поставою – це не лише дефект зовнішності, це серйозні наслідки для всього організму та здоров'я загалом – може відбуватися захворювання чи усунення різних органів. Чому? Відповідь проста і логічна. Порушення постави запускає ланцюгову реакцію: викривлення хребта веде до порушення правильної лінії розташування кістякових кісток, які, своєю чергою, провокують зміщення і некоректну роботу внутрішніх органів. Наприклад, при кіфозі може значно (на 30% і навіть більше) зменшитися обсяг легенів, і як наслідок – страждати на мозкову активність: при недостатньому надходженні кисню до голови, знижується швидкість реакції, з'являється сонливість, проблеми з пам'яттю, депресія та підвищена стомлюваність. Також проблеми зі спиною можуть спровокувати цілу низку інших проблем: із травленням, защемлення нервів, грижі тощо.
Що робити, щоб уникнути цього? Коригувати поставу або запобігти її викривленню допоможе комплексний підхід: грамотно підібрані устілки, ортопедична подушка та матрац, правильне положення тіла під час роботи за комп'ютером, ЛФК, постійна фізична активність і, звичайно, міофасціальний реліз. Про останній поговоримо докладніше.
МФР для постави працює лише на рівні м'язів (пам'ятаємо, що м'язовий баланс – одне з головних складових постави). Прокочування на масажному ролі або точкова робота м'ячем дозволяють зняти м'язовий гіпертонус, активувати атрофовані м'язи, позбутися хворобливих тригерних точок, блоків та затискачів – одним словом, привести до балансу м'язову структуру, яка підтримує хребетний стовп.